Ревитализирачки гел еликсир Botolux

1.630 ден

Ботолукс гел на Тианде има за цел да ги подобри колагенските и еластиновите врски на кожата, како и да го зајакне производството на нив во кожата. Благодарение на гелот кожата лесно се справува со возрасните промени кои се случуваат во кожата на жената над 35 години. Зборот “ревитализација” значи заживување. Гелот има својствата да ги “оживее” клетките и да им достави животворна влага. Нејзиното антиоксидантно дејство, ги штити клетките, дополнително го одложува стареењето.

Активни состојки:

Витамин Е – потребен за секоја кожа. Ја снабдува со кислород, ја заштитува од стареење;

Протеини од овес – карактеристични по својата способност да ја задржува водата во кожата во висок процент – над 50%. Погоден е при кожи кои лесно се иритираат или се склони кон розацеа и црвени дамки, како и за чувствителна кожа. Овесните протеини ја зајакнуваат заштитната моќ на кожата. Го засилуваат дејството на витаминот Е и имаат директно влијание врз синтезата на колаген и еластин;

Натриум хиалуронат – состојка блиска до хијалуроновата киселина што е потребна за влажност на кожата;

За кого е?

Botulux гелот е погоден за сите видови на кожа:

-за масна кожа, бидејќи е лишен од масти и го прави лицето мат, создава рамномерен тен;

-за сува кожа- бидејќи ги содржи сите состојки потребни на кожата за одржување на воден баланс;

-за кожа склона кон акни и мозолчиња – бидејќи не ги запушува порите и има силно антиоксидантно дејство;

-за зрела кожа – затоа што ги содржи сите потребни компоненти за заштита од стареење;

-за жени кои ставаат шминка секој ден – игра улога на одлична основа, создава сјај благодарение на златните честички во составот.

Тип на апликација:

Исчистете го лицето, ставете тоник, а потоа гелот. Ако кожата е сува може да се нанесе дневен крем за лице и по 5 минути се нанесува гелот од серија Ботолукс.
Се користи за сите типови на кожа по 30 години како крем за лице.

SKU: 14802 Категории ,