Ревитализирачки крем за лице со ЖенШен, 50г.

1.181 ден

Научниците од целиот свет своите истражувања ги насочуваат кон уникатните и многубројни активности на коренот од жен шен наречен “коренот на животот”.

Истражување спроведено во Корејскиот институт за биомедицински науки “Biospektum” докажа дека екстрактот од жен шен стимулира производството на сопствен колаген тип 1.
Колагенот тип 1 e главен структурен протеин нa дермисот, што одговара за младоста и свежината. Токму од коренот од жен шен се извлекува колагенот од овој тип.

Во прилог на анти-стареењето, женшен, исто така, има заштитен ефект. Во неговиот состав се пронајдени повеќе од 200 уникатни соединенија, вклучувајќи:

Сапонини -кои ги штитат клетките на кожата од штетните ефекти на УВ зраците и штетите од микроби;

Гликозиди – го стимулираат процесот на обновување на епидермалните клетки;

Широк спектар на минерали и витамини, кои ја  негуваат кожата и го подобруваат метаболизмот;

Аминокиселини и полисахариди – го нормализираат водно-солениот баланс, омекнуваат и тонизират;

хијалуронска киселина – ја снабдува кожата со влага, создава заштитна бариера и не дозволува на кожата да дехидрира.

Погоден за секој тип на кожа, за секојдневна употреба.

Шифра: 14908 Категории ,