Продадено

Шампон од сапунест орев – ECOSPHERE

1.601 ден

Повеќето луѓе ги менуваат своите фризури за да започнат нова фаза од нивниот живот. Но,шампон базиран на сапонин ќе започне нова ера за вашата коса – ера на регенерација и природна убавина!

Еко шампонот содржи голема количина на природни растителни компоненти – 99,99%. Меѓу нив се екстрактите на седум растенија: овошје на сапиндус и гледичиа, корени од повеќебоен горец и Ангелика, ѓумбир, листови од Алое и нане.

Шампонот фино ја чисти косата и кожата на главата, благодарение на Сапунините – растителни пенители добиени од плодовите на дрвото сапиндус мукороси. Единствената синтетизирана супстанца е последната генерација на конзерванс – микрокар. Нејзиното количество се сведува на минимум – 0,01%.

Сапонинот – обезбедува темелно чистење без притоа да ја менува бојата на вашата обоена коса. Идеален за дами кои биле подложени на хемиски третман или за зацрвстување на кератинските влакна.

Косата без сјај е природна последица на оштетената површина на косата. Шампонот базиран на сапонин ја измазнува површината на косата и ја враќа нејзината сила и сјај.

Формулата за шампон не содржи парабени и вештачки бои. Обезбедува превенција од првут, појава на бела коса и губење на косата, ја нормализира масната коса.

Еко-шампон квалитетно ја чисти косата иако не формира богата пена. Отсуството на хемиски ароми во составот ја прави неговата арома ненаметлива.

Активни состојки:

Екстрактот од плодовите на сапиндус обезбедува  – меко чистење,својства на Сапонинот не ја суши кожата на главата и не создава услови за зголемено лупење на епителот, односно на сувата првут.

Екстракт од алое вера – ги отстранува иритирањата и ја нормализира функцијата на лојните жлезди.

Екстракт од корен на повеќебоен горец и Ангелика – извори на фитоестрогени, кои се аналог на човечките хормони кои влијаат позитивно на животниот циклус на косата и произведувањето на пигменти. Со возраста, количината на естрогени во телото се намалува, што резултира со изретчување и белење на косата.

Екстракт од ѓумбир и нане – ја подобрува микроциркулацијата на скалпот и обезбедува максимален проток на корисни материи во фоликулите на косата.

Нема на залиха

Шифра: 24302 Категории ,