Мултифункционален крем за лице Snail secret (1бр.)

498 ден

Секогаш Млади!

Помага во обновување на клетките на епидермисот, го забавува процесот на стареење на кожата. Заштитува од оштетување и иритација. ја изедначува текстурата на кожата, ја намалува видливоста на брчките. Длабокиот навлажнувачки ефект веднаш ја подобрува еластичноста на кожата, таа е измазнета и добивате чувство на удобност. Ден за ден, кожата интензивно се обновува и обновува, како да е родена повторно.

Мултифункционален крем за лице со секреција на полжав е дизајниран за кожа од сите видови и возрасти.

Цел:
– Регенерира – промовира обновување на клетките, се бори против несовршеностите на кожата;
– Навлажнува – ги измазнува брчките, го забавува појавувањето на нови, го зголемува тургорот. Кога серумот на полжав ги допира фибробластите, тоа ја зголемува размножувањето и функцијата на овие клетки. Фибробластите се одговорни за производство на сите елементи на кожата матрикс, вклучувајќи колаген, еластински влакна, глукозаминогликани и протеогликани;
– Ја заштитува кожата – содржи антиоксиданти за да спречи ефекти на оксидативен стрес, ги зголемува одбранбените механизми против бактериите.

Активни состојки:
– Секрет од полжав – фактор за обновување на кожата. Овој природен мелем, богат со алантоин, природни протеини, витамини, колаген, еластин и гликолна киселина, сахариди, бактериофаги може да се смета за хипоалергичен, не иритирачки за кожата и погоден за луѓе со чувствителна кожа што реагира со црвенило при контакт со ретиноиди или алфа-хидрокси киселини. . Покрај тоа, секрецијата на полжав не само што е ефикасна, туку е и безбедна козметика поради неговата целосна компатибилност со живите клетки.
– Протеински компоненти (аминокиселини, пептиди) – ја хранат кожата, ја промовираат синтезата на сврзното ткиво и го стимулираат процесот на обновување на клетките, спречуваат стареење на кожата.
– Сахариди – совршено ја навлажнуваат кожата, зголемувајќи го нејзиниот тургор, измазнети фини брчки, обезбедуваат антиоксидантна заштита.
– Алантоин – е одговорен за регенерација на клетките, го омекнува рожницата на слојот, помага во процесот на отстранување на мртвите клетки на кожата.
– Шеа путер – совршена нега за сите типови на кожа, има особено корисен ефект врз зрелата и уморна кожа. Го враќа “екосистемот” на епидермисот, благодарение на големиот број липиди поврзани со човечка кожа, кои ја зајакнуваат липидната бариера, ги зголемуваат заштитните својства на кожата, ја враќаат виталноста на клетките.
– Масло од јојоба – може да се нарече универзална козметика. Таа е погодна за различни типови на кожа, за спречување на брчки околу очите, за третман на осип, мозолчиња и полесни повреди.
– Екстракт од алое вера – извор на животворна влага за кожата. Неговиот состав содржи биолошки активни супстанции (лигнин), кои продираат во кожата 4 пати побрзо и подлабоко од водата. Покрај тоа, екстрактот од алое содржи витамини, минерали, аминокиселини, природни конзерванси (цимет и салицилна киселина, сапонини), кои се хранат, го стимулираат метаболизмот, имаат закрепнувачки и заштитни својства.
– Натриум хијалуронат – аналог на хијалуронска киселина, природна компонента на кожата матрица. Кожата е заситена со влага, нејзиното микрорелјеф е измазнето, нејзината еластичност е вратена, ја штити кожата од дехидрација.
– Трехалоза – растителен аналог на хијалуронска киселина. Го има во многу растенија, на пример – кактуси, алги и печурки. Благодарение на трехалозата, растенијата можат да издржат екстремни температури и суша. Трехалозата ги штити клетките на кожата од сушење, ја зачувува нејзината биолошка активност.

Апликација:
Нанесете мала количина крем на исчистената кожа на лицето и вратот со кружни движења, освен во пределот околу очите. По отворањето на кесичката, рокот на траење е 1 месец.

Фабричко пакување:
Кутија со 5 кесички Х 10 ml. Секоја кесичка има удобен диспензер.

Шифра: 14601-1 Категории ,