Нежен гел за деликатна грижа, 360ml

1.050 ден

Гел за интимна хигиена, погоден за жени и мажи. Нежно ја чисти и омекнува кожата, подолго време дава фина пријатна арома и чувство на свежина. Погоден за трајна употреба. Не содржи сапун, нормализира pH.

Нежната пена ја чисти и омекнува кожата, дава нежна арома и пријатно чувство на свежина подолго време. Идеално за дневна интимна хигиена и за жени и за мажи.

Дејство:
● Забрзува обновување на интегритетот на мукозната мембрана на гениталиите, ги елиминира непријатните сензации, црвенило, оток, овозможува кратко време да се врати сексуалната функција;
● Природните состојки одржуваат здрава микрофлора, омекнуваат, хидрираат, штитат од воспалителни процеси;
●Спречува развој на сувост на вагината со навлажнување на вагиналната мукоза и создавање чувство на удобност;
● Идеална дневна интимна хигиена и за жени и за мажи;
●Овозможува чувство на девствена чистота и природност.

Активни состојки:

Млечна киселина (млечна киселина)
● Природен производ потребен за заштита на женските органи од штетни бактерии. Кај здрави жени, флората на гениталиите се состои од 90% од млечни киселини, кои произведуваат млечна киселина;
● Ако поради некоја причина се намали бројот на овие бактерии – брзо ја менува pH на мукозата и неговата способност да ги неутрализира габите, бактериите и другите напаѓачи;
● Млечна киселина во составот на гелот помага да се зачува корисната флора и штити од инфекции.

Алое(Екстракт од алое Барбаденсис)
● Има бактерицидно и бактериостатско дејство против следниве групи на микроби: стафилококи, стрептококи, цревни, дифтерија, дизентерија прачки. Исто така, има антиинфламаторно дејство и лекување на рани;
● Ја подобрува стабилноста на мукозата при дејство на штетни агенси и ги забрзува процесите на регенерација;
● Прекрасен стимуланс, ги зголемува заштитните својства на организмот во борбата против инфекциите, содржи антибиотик барбалоин, кој помага при лекување на туберкулоза и кожни инфекции.

Екстракт од лист Салвија & nbsp; (Екстракт од лист Salvia Officinalis)
● Има дезинфекционо, антиинфламаторно и спазмолитично дејство, ја елиминира хиперемијата (силно црвенило на површината на кожата) на мукозната мембрана и кожата;
● Кога се применува однадвор, има адстрингентно и антисептичко дејство, лечи рани, микротреќи.

Екстракт од корен од женшен
● Адаптоген, моќен стимулатор на имунитетот;
● Има антиинфламаторно, антибактериско, лековито дејство;
● Помага во хидрирање и обновување на мукозата на гениталиите.

Екстракт од камилица (екстракт од цвет од камилица)
● Антивоспалително, бактерицидно дејство;
● Има смирувачки имот;
● аналгетик;

Екстракт од мелиса
Кога се нанесува локално на кожата и мукозните мембрани, мелемот има аналгетски, антиинфламаторно, антипруритично, антимикробно, антивирусно дејство.

Пантохемоген
● Забрзува и активира разни регенеративни процеси (заздравување на оштетените области на кожата и мукозните мембрани, итн.)
● Го забрзува процесот на заздравување по операцијата;
● Аминокиселините содржани во него (лизин, леуцин, треонин и метионин), цинк, бакар и силициум го стимулираат производството на колаген – протеин кој е структурна основа на сврзното ткиво.

Шифра: 64404 Категорија