Ноќна маска за лице со екстракт од зелен чај

220 ден

Маската е погодна за секоја возраст и за секој тип на кожа.

Ги смирува чувствителните делови на кожата и ги изедначува недостатоците на масна кожа, младата кожа ја храни со витамини. Во составот се вклучени екстракти од лисја од зелен чај и алги.

Во козметологијата, екстрактот од зелен чај е широко користен и практично ја опфаќа козметиката за сите возрасти.

Зелениот чај е богат со витамини К, Б1, Б2, Б9, Б12, ПП, содржи аминокиселини, каротин, есенцијални масла, кофеин, злато, манган, натриум, калиум, калциум и ензими (до 25%).

Екстрактот од лисја од зелен чај ја храни и ја хидрира кожата добро,и ја зајакнува неговата структура.Екстрактот исто така го инхибира стареењето на кожата, ги зајакнува неговите заштитни функции и има позитивен целосен ефект на клеточно ниво.

Цел :

 

– има антиинфламаторно дејство,

– спречува предвремено појавување на брчки на кожата,

– ја тонира и затегнува кожата,

– jа заситува кожата со хранливи состојки

– измазнува брчки.

Упатства за употреба: Нанесете ја маската во тенок слој на лицето, вратот и деколтето, по 20 минути исчистете го остатокот од производот со влажна крпа. Не нанесувајте на оштетена, иритирана или воспалена кожа.

Шифра: 50101 Категории ,