Профилактична крема за стапала од Змиска маст

205 ден

Змијата е една од главните состојки во козметичките и терапевтските агенси на источната медицина.
Змиско масло – антички лек од источна медицина. Има одлична продорна способност, брзо ја обновува и зајакнува кожата, го намалува воспалението и ја смирува испуканата кожа.

Профилактичкиот крем со змиско масло има високо ниво на заштита на кожата, го одржува нормалното pH рамнотежа на кожата, ја ублажува иритацијата, лекува исеченици и рани, детоксицира, дезинфицира, ја подобрува циркулацијата на крвта, го олеснува чешањето. Спречува појава на мали инфекции на кожата, го отстранува мирисот, потењето, ја прави кожата мека. Тој е дизајниран за дневна нега.

Дејство:
– има силни заштитни својства;
– одржува нормална pH рамнотежа на кожата;
– ги ублажува иритациите на кожата;
– го забрзува заздравувањето на микрокриците;
– отстранува токсини;
– спречува појава на габи;
– ја подобрува циркулацијата на крвта;
– го олеснува чешањето;
– отстранува мирис, потење;
– ја прави кожата на нозете поубава и одржувана.
– Помага при Онихомикоза (габична инфекција на ноктите)

Активни состојки:
Составот на кремот вклучува: екстракт од масло од змија, екстракт од пиперка, бадемово масло, сквален, камфор, токоферол, борнеол, алантоин.

Екстрактот од масло од змија е добро заздравувачко, омекнувачко и хранливо средство. Ефикасно помага на груба, груба и испукана кожа на нозете. Спречува ширење на микроорганизми, со што се спречува појавата на габи и мириси.
Екстрактот од чили пипер има силно бактерицидно дејство, со што се спречува формирање на габи и непријатни мириси. Стимулира циркулација на крвта, има аналгетски ефект.
Бадемово масло – е природен производ добиен со ладно цедење на излупените ореви од слатки и горчливи бадеми. Бадемовото масло содржи значителна количина витамини (Е, А, Ф, како и витамини од групата Б) и други компоненти кои обезбедуваат разни корисни ефекти врз кожата. Одлично средство за смирување и негување. Бадемовото масло помага во обновување на клетките, ја штити кожата од штетни влијанија.
Сквален – Изворот на сквален е маслото од амарант. Скваленот е неопходна алка во метаболичките процеси. Има антиоксидантни својства. Го штити слојот на кожата од оштетување. Има смирувачки, навлажнувачки, антибактериски ефект. Лесно се апсорбира.
Камфор – природна растителна компонента добиена од камфорно дрво. Има антисептично, аналгетско дејство. Ја подобрува циркулацијата на крвта. Заштитува од инфекции, ги отстранува мирисите.

Погоден за сите возрасти и типови на кожа.

Апликација:
Нанесете мала количина крем наутро и навечер на чиста кожа на нозете и масирајте додека не се апсорбира целосно.

Шифра: 41106 Категории ,