Продадено

Сол за тело од Грејпфрут

165 ден

Солта од грејпрфрут обезбедува длабоко чистење во комбинација со хидратација! По неговата употреба, кожата веднаш станува полесна. Нема чувство на сувост. Не содржи фосфати и парабени!

Дејство

Солта од грејпфрут ќе ви помогне да ја задржите вашата фигура во добра форма. Аромата на грејпфрут го активира процесот на губење на тежината – заклучокот од  јапонските козметолози. Тие воспоставуваат директна врска меѓу аромата на некои растенија и производството на протеини што го подобрува согорувањето на вишокот маснотии во човечкото тело.

Солта ја чисти кожата од мртви клетки и токсини, има ефект на пилинг.

Солта го стимулира обновувањето на кожата по отстранувањето на мртвите клетки на кожата.

По првото нанесување на сол, кожата станува мазна и свилена.

Активни состојки:

Сол, природно извлечен од морето (со испарување на водата под дејство на Сонцето). Во хемискиот состав на морската сол се содржат голем број на важни минерали на телото: калиум, натриум, калциум, магнезиум, железо, бром, јод, хлор, манган, цинк, железо, селен, бакар, силициум и др. Солт кристалите обезбедуваат одличен пилинг и масаж ефект, полирајте ја кожата. Кога се користи козметика од морска сол, тен се подобрува, порите се чистат, кожата станува мазна и свиленкаста.

Екстракт од грејпфрут (екстракт од цитрусни зрна) – ја тонизира и ја храни кожата. Игра важна улога во подобрување на состојбата на кожата, ја штити од оштетување. Вториот ги штити клетките на кожата од оксидативен стрес, ја зголемува еластичноста и го спречува предвременото стареење. Семиња од грејпфрут се ефикасни во лекувањето на разни кожни заболувања предизвикани од бактерии, вируси, габи и паразити. Акни, егзема, брадавици, херпес и други. – сите овие проблеми може да се решат со овој прекрасен цитрус. Понатаму, како природна антибактериска, антифунгална состојка, екстрактот од грејпфрут ефикасно се користи како конзерванс во козметиката

Глицерин
Таа има својство за привлекување, “фаќање” и задржување на влагата.
Глицеринот го забрзува заздравувањето на епидермисот при повреда или кожни болести.

Начин на употреба

Нанесете мала количина сол на влажна кожа, потоа масирајте.
Времетраењето на постапката е неограничено! Потоа се мие со вода. Пред да нанесете сол, мора да ја исчистите кожата користејќи гел за туширање или пена за капење. Употребата на сол е втора фаза, длабок чекор за чистење.

Погодна за секој тип на кожа.

Нема на залиха

Шифра: 30224 Категории ,