Крем против акни и лузни Master Herb

1.130 ден

Секојдневната грижа за проблематичната кожа е насочена не само во борба против акните, туку и кон елиминирање на последиците од оваа борба, од кои најчеста е дехидрираноста. Мрсната кожа со недостаток на влага ја зголемува активноста на лојните жлезди – почнува да произведува повеќе маснотии на кожата (да ја задржува преостанатата влага). Кремот против акни и лузни се бори против акните, одржувајќи го балансот на водата во кожата во нормала. Активни компоненти на кремот: екстракт од жалфија, екстракт од алое, пантенол и витамин Е.

Цел
– Спречува формирање на лузни од акни.
– Ја храни и ја навлажнува мрсната кожа, ја регулира функцијата на лојните жлезди.
– Отстранува црвенило, се бори против несовршености, го изедначува тенот и микрорелјефот на кожата.

Активни состојки

Екстракт од салвија (екстракт од цвет / лист / корен од салвија милтиориза):

– содржи фитоестрогени – супстанции од растително потекло, кои по својата хемиска структура личат на човечки естрогени и се во состојба локално да ги имитираат нивните ефекти врз кожата; покрај тоа, фитоестрогените не само што го забавуваат процесот на стареење, туку и го потиснуваат производството на маснотии во кожата, ја нормализираат синтезата на меланин, спречувајќи појава на комедони и акни;
– е извор на есенцијална линолеинска киселина за мрсна кожа: нејзиниот недостаток секогаш ги придружува и младешките мозолчиња и акните во зрелоста;
– е извор на витамин ПП – бонус за лицето: ПП (никотинска киселина) е дел од ензимите вклучени во клеточното дишење: без овој витамин кожата не би можела да дише!
– никотинската киселина го намалува нивото на триглицериди и масни киселини – компоненти на маснотиите на кожата;
– Никотинската киселина ја смирува иритираната кожа, помага да се елиминира црвенилото и лупењето.

Екстракт од алое вера (екстракт од алое барбаденсис):

– содржи над 200 биолошки активни супстанции, вклучувајќи витамини, аминокиселини, ензими, минерали и елементи во трагови, гликозиди и многу други;
– содржи полисахариди кои помагаат во одржување на нормална хидробаланс на кожата;
– содржи салицилна киселина и есенцијални масла кои спречуваат развој на акни;
– има ниво на pH кое се совпаѓа со природното ниво на pH на кожата, затоа, под влијание на алое, неговата алкално-киселинска рамнотежа е нормализирана;
– има единствена можност да ги задоволи потребите на апсолутно секој тип на кожа. Ако кожата ве „изненади“ со замена на себум со сувост и лупење, козметиката со екстракт од алое е она што и треба.

Пантенол – провитамин Б5, дериват на пантотенска киселина. Пантотенската киселина се наоѓа во сите биолошки ткива, а кога се оштетени, потребата за тоа нагло се зголемува.

– има дерматопротективни својства – помага во забрзана регенерација на ткивата, ја елиминира иритацијата;
– делува како навлажнувачки крем, ја подобрува хидратацијата на слојот на кожата и ја намалува загубата на вода;
– ја штити кожата од штетните ефекти на околината.

Апликација
Нанесете ја на кожата со лесни движења на масажа додека не се апсорбира целосно. За најдобри резултати, користете со други производи од серијата Master Herb.

Резултат
Кожата е навлажнета и обновена. Несовршеностите на кожата се намалуваат, лицето изгледа здраво и убаво.

Шифра: 11323 Категории ,