Пилинг за лице на основа на овча плацента

695 ден

Ефективно го отстранува слојот на мртвите клетки, ја подобрува регенерацијата на клетките на кожата, го подобрува метаболизмот.
Кога редовно се применува, негува и навлажнува, и дава на кожата природен тен и еластичност. Списокот на основни процедури за нега на кожата започнува да расте на 35-годишна возраст. Специјалистите препорачуваат да не се задоволувате со рутинско чистење на оваа возраст. Пилинг е процес на ексфолијација на кератинизирани клетки. Процесите на кератинизација започнуваат да доминираат во состојбата на кожата на возраст од 35 години, кога се зголемува дебелината на „мртвите“ клетки. Ако не правите пилинг, кератинизираните клетки ќе го блокираат пристапот до кислород, што го отежнува дишењето на кожата. Пилингот за лице содржи екстракт од лисја од алое барбаденис и растителни амино киселини.

Екстракт од лисја од алое барбаденис:
• содржи повеќе од 200 биолошки активни супстанции, вклучувајќи: витамини, аминокиселини, ензими, минерали и микроелементи, гликозиди и многу други;
• промовира одржување на природниот хидробаланс на кожата, благодарение на неговата содржина на полисахариди;
• спречува развој на акни затоа што содржи салицилна киселина и есенцијални масла;
• ја нормализира киселинско-базната рамнотежа на кожата затоа што нејзиното pH ниво се совпаѓа со нивото на pH на алое;
• има единствена можност да ги исполни барањата на апсолутно секој тип на кожа. Ако вашата кожа ви даде „изненадувања“, наизменични од сјајност до сувост, козметичките производи со
екстракт од алое се токму она што му треба.

Аминокиселини од зеленчук:
• во суштина протеини тие се „градежни блокови“ на клетките на кожата;
• ја навлажнува кожата, формирајќи лесен слој на нејзината површина. Оваа обвивка ја прави
кожата мазна и го намалува трансдермалното губење на влагата;
• подобрување на метаболичките процеси, стимулирање на локалниот имунитет и зајакнување на природните заштитни својства на кожата.

Цел
• Нежно ги отстранува кератизираните клетки.
• Стимулира природно обновување на кожата, навлажнува, има подмладувачки ефект.
• Го подобрува тенот.

Препорачана употреба:
• масна кожа – 2-3 пати неделно,
• нормална кожа – 1-2 пати неделно,
• сува и чувствителна кожа – еднаш на секои 2 недели.

Начин на употреба:
Нанесете мала количина на исчистеното лице, избегнувајќи ја областа околу очите. Масажа за 1-2 минути, а потоа темелно измијте го со многу вода.

Резултат
Подмладена, мазна и еластична кожа!

Шифра: 10301 Категории ,